15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 http://wyrta.com 300

I pynneh pynsah ya ka rymaw man iwa emkaam kamwa yaleh i wow pynneh pynsah ya ka dustur riti

0 Comments

Jowai: Ka yungkrehkaam ka Divisional Forest Officer (DFO) JH deilang waka yungkrehkaam u Block Development Laskein da lehkmen ki ya ka International Biodiversity Day 2018  hajrong ka phang: “Celebrating 25 years of Action for Biodiversity” ha St. Dominic Higher Secondary School Mookyndeng.

Da sdang ya kani ka sngi da ki yakop draw waphær waphær deiwa yabhah ya ki khynnah skur kiwa puræ Class IV hadooh Class VII ha kawi ka kyrdan wa kiwa puræ Class VIII hadooh Class X ha kawi tawon ka kyrdan. Da pynman leh ya ka yakop Quiz Competition heiwa da wan chimbynta hadooh 10 tylli ki skur wa em hapoh ka Laskien Block.

Ha kani ka jooh ka thaw neiliang u Block Development Officer da pynman ya ki yakop rwai sur tynre, i tem i put tynre wa kiwi kiwi.

Ya ka yalang saam khusnaam cha kiwa jop da pynman hei janmiet heiwa da wan ka Y. Mawlong MCS , EAC West Jaiñtia Hills kam ka kongsan.

Ha kani ka yalang ka H. Lato (DFO) da klam ko chaphang i emkaam wow pynneh pynnsah ya ka rymaw wa ya waroh wa em hapoh yong ka wei toh u chna leh ya ki Biodiversity Management Committee (BMC), ki wow pait ya ki khloo ki kjam ha waroh ki chnong.

U F. Basan MCS, BDO Laskein hei klam yong oo da ban joor u yei emkaam u syndong u yada ya ki dieñ ki siej yow yoh i u riñ mynsien da ka la-ær wa khooid, yow yoh ya ki um wa khooid kamjooh leh yow man ki mar baam mar rep kiwa chait wa khiah. Da ong u leh u wa i pynneh pynsah ya ka rymaw man iwa emkaam kamwa yaleh i wow pynneh pynsah ya ka dustur riti.

Ki wa jop ya ki yakop waphær waphær man ki kamni ha wah:

  1. Traditional Instrumental Individual

1st U Kenneth Anderson Iakai.

  1. Folk Song Individual

1st  U Danbiston Pohdwong (Shanpung Mission)

2nd U Tibarious Shadap (Sawlyngdoh Higher Sec. School)

3rd U Iamonmi Suchiang (Kwor Dolloi Sec. School, Raliang)

  1. Folk Song (Group)

1st Jehovah Jireh Hr.Sec.School,Raliang

2nd St.Dominic Hr.Sec.School,Mookyndeng

3rd Clear Water Sec. School,Shangpung

  1. Group Dance

1st Raliang Raij

2nd St. Dominic Higher Sec.School

3rd Kwor Dalloi Sec. School

  1. Cartoon Drawing & Painting

1st U Federick Dkhar (Sawlyngdoh Higher Sec.School) Mowkaiaw

2nd U Shibaitmi Biam (St.Dominic Higher Sec.School) Mookyndeng

3rd U William Sevenborn Shylla (St.Dominic Higher Sec.School) Mookyndeng

  1. Painting Competition

(Class VII above)

1st Ka Krinamery Sten (Little Flower Sec.Shool, Sahsniang)

2nd U Deligently Sungoh (St.Dominic Sec.School, Mookyndeng)

3rd U Pynshngain Law (Clear Water Sec.School, Shangpung)

  1. Drawing Competition

(Class VII below)

1st U Iahwandaki S. Syngkon (Jehovah Jireh Hr.Sec.School, Raliang)

2nd Ka Anita Sungoh (Clear Water Sec.School, Shangpung)

3rd U Jhuhladmi Sten (Little Flower Sec.School, Sahsniang)

  1. Quiz Competition

(Class IX above)

1st Ka Twinkle Shadap wa Ka Damiki Syngkon (100 points)- Jehovah Jireh Hr.Sec.School,Raliang

2nd U Wanlamjingshai Lyngdoh wa U Damiki Syngkon (90 points)-St.Dominic Hr.Sec. School, Mookyndeng

3rd U Eibhahmi Suchiang wa U Ronnie Ryan Dkhar (80 points)-Saw Lyngdoh Hr. Sec. School, Mowkaiaw.

Da ka ram haap chim u Hameshaniah Suiam wow yo....

Previous

Da pynthymme ya kiwa kitkaam ka Seng Derew I W....

Next

0 Comments

Leave a Reply