15 25.4396136 92.1960997 1 0 4000 1 https://wyrta.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Hadooh 1,47,750 tylli ki kum LPG yoh ka Meghalaya naka PMUY

Advertisement ad1
Advertisement ad1
Advertisement ad1

U montri ka sorkar pyrdi wa pait ya ka chnat Petroleum & Natural Gas, u Dharmendra Pradhan ynne ka sngi da ong u wa hapoh ka Scheme Pradhan Mantri Ujjwala Yojana (PMUY) kawa sdang nadooh ka 01-05-2016, da pynpoi mynkna ya ka kum la’ær chet namo ka LPG Cylinder cha ki manyung wa dooh heiwa du ha u 2016-17 iwa da lai pyndait (Connection) em ki kamwa palat 200 lak, ha u 2017-18 da em ki palat 155 tylli ki Connection, ha u 2018-19 da em ki palat 362 tylli wei ha u 2019-2020 won palat 82 lak tylli ki Connection.

Ki kum LPG kiwa da e nadooh u Naitung (April), 2020 hadooh u Naisaphra (August), 2020 ha ka Pradhan Mantri Garib Kalyan Yojana lyngba ka PMUY du neibynta ka jylla Meghalaya toh 1,47,750 tylli hei lut iwa T. 14.08 Klur iwa man leh ha ki bnai wa em ka khlam COVID-19.

Ya ini da pyntip hawa e u Montri yei jubab hapoh ka Rajya Sabha ynne ka sngi deiwa e dei thoh namo ka Written Reply.

Ka yukheiñ heiyatoh wa i lut kamjooh leh i yoh kiwi ki jylla man i kamni hawah:

Pradhan Mantri Ujjwala Yojana(PMUY) commenced w.e.f. 01.05.2016 to provide deposit free LPG connections to adult woman of poor households. The target of the same was achieved on 7th September, 2019. Year-wise details of LPG connections released under the Scheme are as under:-

Year2016-172017-182018-192019-20
No. of connections released200.3 lakh155.7 lakh362.9 lakh82.64 lakh

State/UT-wise details of refill issued and amount spent from April, 2020 to August, 2020 under Pradhan Mantri Garib Kalyan Yojana to the PMUY beneficiaries are at Annexure.

Annexure referred to para (b) of Rajya Sabha Unstarred Question No. 459 to be answered on 16th September, 2020 regarding “Cylinder distributed under PMUY during Corona crisis” asked by Shri Mahesh Poddar.

StateAmount spent by Industry on Free Refill Scheme under PMGKY (Rs. in Cr)Refills delivered against PMGKY Advance given to the Beneficiaries
Andaman and Nicobar islands1.5720,769
Andhra Pradesh51.637,33,230
Arunachal Pradesh5.1865,998
Assam362.5742,61,952
Bihar1,111.711,44,39,342
Chandigarh0.02246
Chhattisgarh324.1631,71,197
Dadra and Nagar Haveli, Daman & Diu1.6922,600
Delhi12.631,94,869
Goa0.142,024
Gujarat325.9244,31,673
Haryana99.0214,90,015
Himachal Pradesh19.652,85,947
Jammu and Kashmir145.7418,36,761
Jharkhand375.2047,15,844
Karnataka378.3154,48,255
Kerala33.224,78,410
Ladakh1.6617,039
Lakshadweep0.03460
Madhya Pradesh773.7898,07,942
Maharashtra505.1373,24,831
Manipur21.202,51,990
Meghalaya14.081,47,750
Mizoram4.2051,690
Nagaland5.9375,654
Odisha571.7277,26,387
Puducherry2.0330,613
Punjab163.5124,33,890
Rajasthan738.581,01,62,602
Sikkim1.6521,055
Tamil Nadu413.9058,28,658
Telangana130.3617,65,085
Tripura37.473,79,414
Uttar Pradesh1,817.282,58,12,057
Uttarakhand50.157,29,948
West Bengal1,169.381,65,21,610
TOTAL9,670.4113,06,87,807
Share this:
Previous

E khublei lehniam Behkymphui 2020 ka Seiñ Kyntu Seiñ Raij 12-Daloi

Next

Sngi seiñ ka Niam Mane Wi Blai