theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt
Advertisement ad1
Advertisement ad1
Advertisement ad1
Advertisement ad1

T. 1,42,095 klur lum dan ka sorkar naka GST iwa boon dooh ha ka chi bnai, ku i yoh ka Meghalaya da 19%

Advertisement ad1

I yoh lum dan waroh (Gross) naka GST ha u Wisu (Mar) 2022 da poi ko T. 1,42,095 klur iwa ka CGST man ko T. 25,830 klur, ka SGST won T. 32,378 klur, ka IGST toh T. 74,470 klur (wa kynthup ya ka T. 39,131 klur na ki mar wa wanrah na baar ri) ka Cess T. 9,417 klur (wa kynthup T. 981 klur na ki mar wa wanrah chapoh ka ri). Ini wa da yoh wow lum ha u Wisu 2022 toh iwa boon dooh iwa da pyntam ya ka T. 1,40,986 klur ha u Duyatra (Jan) 2022.

Ka sorkar pyrdi da su ko T. 29,816 klur cha ka CGST wa T. 25,032 klur cha ka SGST naka IGST. Ka sorkar da su ko leh T. 20,000 klur ka IGST kam chibynta ka Adhoc Basis iwa dei yabhah mar 50:50 hapyrdi ka sorkar pyrdi wa ki sorkar jylla ha uni u bnai. I yoh nong ka sorkar pyrdi wa ki sorkar jylla neibynta u Wisu 2022 hadien wa pynbait ya waroh dapoi ko T. 65646 klur naka CGST wa T. 67410 klur naka SGST. Ka sorkar pyrdi da pynlait ko leh ya ka GST Compensation kawa T. 18,252 klur yow pyndap yeiwa duna ki jylla neibynta uni hi u bnai.

Ka nong wa da yoh ha u Wisu 2022 da man ko 15% bar ya iwa yoh ha u jooh u bnai ha u snem wa da dep u 2021 wa 46% boon i ya iwa da yoh ha u Wisu 2020.

Ini da mut wa ka jylla Meghalaya da yoh ko T. 181 klur ha Wisu 2022 heiwa ha u Wisu 2021 da yoh ko T. 152 klur iwa mut wa ku da 19%.

I rukom yoh dan naka GST ha ki jylla neibynta u Wisu 2022 wa ha u 2021 man ki kamni ha wah:

 StateMar-21Mar-22Growth
1Jammu and Kashmir3523685%
2Himachal Pradesh6876840%
3Punjab1,3621,57215%
4Chandigarh16518411%
5Uttarakhand1,3041,255-4%
6Haryana5,7106,65417%
7Delhi3,9264,1125%
8Rajasthan3,3523,5877%
9Uttar Pradesh6,2656,6206%
10Bihar1,1961,34813%
11Sikkim2142308%
12Arunachal Pradesh9210514%
13Nagaland4543-6%
14Manipur506018%
15Mizoram35375%
16Tripura8882-7%
17Meghalaya15218119%
18Assam1,0051,11511%
19West Bengal4,3874,4722%
20Jharkhand2,4162,5506%
21Odisha3,2854,12526%
22Chhattisgarh2,5442,7207%
23Madhya Pradesh2,7282,9358%
24Gujarat8,1979,15812%
25Daman and Diu30-92%
26Dadra and Nagar Haveli288284-2%
27Maharashtra17,03820,30519%
29Karnataka7,9158,75011%
30Goa34438612%
31Lakshadweep2236%
32Kerala1,8282,08914%
33Tamil Nadu7,5798,0236%
34Puducherry1611631%
35Andaman and Nicobar Islands26275%
36Telangana4,1664,2422%
37Andhra Pradesh2,6853,17418%
38Ladakh142372%
97Other Territory12214922%
99Centre Jurisdiction14117020%
 Total91,8701,01,98311%
Share this:
Previous

Senior Men Challengers Cup: Jop ka Nokrek Tigers yaka Umiam Eagles

Next

I sñiawngooh na kiwa ha yung hasem u (L) Shemlang Myria