15 25.4396136 92.1960997 1 0 4000 1 https://wyrta.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Ki PHC toh u kdup ki hadooh 20,000 ngut ki bru ha ki thaw ri-loom: Ashwini Choubey

Advertisement ad1

Hapoh yong ka National Health Mission (NHM), ya ki Primary Health Centre (PHC) da booh wow kdup ko ya ki paidbah (Population) wa 30,000 ngut ha ki thaw wa man palat-sor (Rural Area) wei 20,000 ngut won ha ki thaw ri-loom wa ki thaw ri-ch’iap. 

Ki PHC wa da booh toh u e chakri ki ya ki paidbah kamwa da booh da ka sorkar. 

Advertisement ad1

Katkam ka Rural Health Statistics-2019, hadooh ka 31-03-2019 da em hadooh 24,855 tylli ki Rural PHC wa 5,190 tylli ki Urban PHCs hapoh ka ri. 

Yeini da pyntip da u montri khynnah ka sorkar pyrdi uwa pait ya ka Ministry of Health & Family Welfare, u Ashwini Choubey ynnin ha Lok Sabha.

NUMBER OF PRIMARY HEALTH CENTRES (PHCs) FUNCTIONING IN RURAL AND URBAN AREAS (As on 31.03.2019)

Sr.NoState/UTRuralUrbanTotal
1Andhra Pradesh1,1453641,509
2Arunachal Pradesh1434147
3Assam946551,001
4Bihar1,899951,994
5Chhattisgarh79245837
6Goa24024
7Gujarat1,4763181,794
8Haryana37997476
9Himachal Pradesh58620606
10Jammu & Kashmir62249671
11Jharkhand29857355
12Karnataka2,1274352,562
13Kerala84883931
14Madhya Pradesh1,1991361,335
15Maharashtra1,8285382,366
16Manipur90999
17Meghalaya1180118
18Mizoram591069
19Nagaland1265131
20Odisha1,288871,375
21Punjab41616432
22Rajasthan2,0823772,459
23Sikkim29130
24Tamil Nadu1,4224631,885
25Telangana636249885
26Tripura1085113
27Uttarakhand2570257
28Uttar Pradesh2,9366243,560
29West Bengal9084481,356
30Andaman & Nicobar Islands22224
31Chandigarh04646
32Dadra & Nagar Haveli9211
33Daman & Diu404
34Delhi5535540
35Lakshadweep404
36Puducherry241539
TOTAL – ALL INDIA24,8555,190 30,045
Share this:
Previous

Kem ka NIA ya 9 ngut ki dkhot ka Al-Qaeda na West Bengal wa Kerala

Next

COVID-19: Da tam 42 lak kiwa chait, 95,880 ngut ha kini ki 24 kynta ha India